Rozšířené menu

Českou bitvu na O2 Grand Prix Praha vyhrál Kreisinger, první tři muži v cíli běželi osobní rekordy pod 28 minut

Nová trať a málem i nové rekordy závodu O2 Grand Prix Praha, běžecká korida na 10 km, se přestěhovala ze Staroměstského náměstí na Můstek a nabídla opět strhující podívanou v báječné atmosféře.

Úchvatně nasvíceným centrem metropole běželo METRO Běh na 10 km 5 300 běžců, dalších 1 200 se ukázalo v adidas Běhu pro ženy 5 km.

Daniel Chebii z Keni si připsal další triumf v RunCzech běžecké lize. Po výtečném představení loni na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice získal i prestižní pražské vítězství na rychlé trati, v osobním rekordu! Jen setinu zaostal za rekordem závodu! Až ve finiši porazil Kinde Atanawa z Etiopie. Třetí doběhl jeho keňský krajan Julius Lomerinyang.

„Bylo to hodně těžké, jsem moc rád, že se podařilo jít pod osmadvacet minut. Ani jsem už ve finiši nevěřil, že vyhraju,“ říkal Chebii. „Běžel jsem, co jsem nejlíp mohl, ale dopadlo to takhle. Opravdu to líp nešlo,“ krčil rameny druhý Etiopan. „Já jsem možná přidat mohl, ale teď je pozdě to říkat,“ usmál se třetí Lomerinyang.

Také až ve finiši se rozhodlo mezi dvěma keňskými vytrvalkyněmi. Josephine Chepkoech stanovila základní nejlepší čas nové ženské trati na 32:00, což je zároveň také její nový osobní rekord.  „Byl to moc rychlý závod, pro mě vůbec nejrychlejší v životě,“ potěšilo vítězku.

Jen o pár kroků předstihla číslo jedna závodu Emily Chebet, čtvrtou z letošního mistrovství světa v Moskvě na dráze na 10 000 metrů.

S Afričankami se dokázala držet jediná evropská běžkyně, Britka Gemma Steel, která nakonec skončila třetí za 32:08.

„Noční závod byl pro mě něco docela nového, ale docela se to podařilo,“ potěšilo britskou atletku. „Také africké běžkyně se dají porážet, nemusím se jich bát. Dá se s nimi běžet a pak záleží na štěstí.

Oba vítězové běží i příští neděli Mattoni 1/2Maraton Ústí nad Labem, oba se cítí ještě lépe na této delší trati.

V trojboji českých vytrvaleckých hvězd se radoval Jan Kreisinger (30:16). „Fantastické, cítím se jako loni po maratonu v Praze,“ připomenul svůj historický výkon, jímž se kvalifikoval na olympiádu do Londýna. Až za ním, byť nedaleko, zůstala brněnská dvojka, český mistr na 10 000 metrů Milan Koucourek a Jiří Homoláč, šampion v maratonu.

„Hlídal jsem si je oba, čas byl až druhotný. Už od května jsem si plánoval, že tu poběžím dobře a vyšlo mi to,“ radoval se Kreisinger. „Líbí se mi zdejší atmosféra a pomohlo i posunutí času startu o hodinu dřív, bylo lépe vidět. Také trať byla rychlejší než ta původní,“ dodal.

České prvenství mezi ženami získala jasně, téměř o minutu, všestranná 18letá naděje Anežka Drahotová za 33:59, která na světovém šampionátu v Moskvě byla sedmá na 20 km chůze. A tady si o minutu a půl vylepšila svůj nejlepší výkon.

„Předpokládala jsem, že bych mohla běžet lépe než vloni v Běchovicích, kde je kopec a odkud jsem měla nejlepší čas. Když jsem předběhla Petru (Kamínkovou), soustředila jsem se jen na sebe. Stále zvažuju, zda se víc věnovat chůzi, kde mám větší šanci na úspěch, anebo běhu, kde bývá lepší atmosféra okolo,“ vyprávěla členka projektu Czech Marathon Hopes.

O2 Grand Prix Praha se uchází o zlatou známku IAAF, nejvyšší ocenění organizátorské kvality Mezinárodní asociace atletických federací. Pokud ji po dnešku získá, budou „zlaté“ všechny tři pražské běhy RunCzech – Hervis 1/2Maraton Praha, Volkswagen Maraton Praha a O2 Grand Prix Praha.

O2 Grand Prix Praha – METRO Běh na 10 km:

Muži: 1. Chebii (Keňa) 27:35, 2. Atanaw (Etiopie) -1, 3. Lomerinyang -7, 4. Kipsang -28, 5. K. Limo -49, 6. Bor (všichni Keňa) -1:02,… 13. Kreisinger 30:16, 15. Kocourek 30:31, 16. Homoláč (všichni ČR) 30:39.

Ženy: 1. Chepkoech 32:00, 2. Chebet (obě Keňa) -1, 3. Steel (VB) -8, 4. Chemtai -48, 5. Chepngeno (obě Keňa) -49, 6. Popkova (Rusko) -53,… 15. A. Drahotová 33:59, 18. Kamínková 34:51, 20. Sekanová (všichni ČR) 35:13